آیا سبد کالا جایگزین یارانه نقدی می شود

آیا سبد کالا جایگزین یارانه نقدی می شود

درحالی که برخی از مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بودند دولت قصد دارد ارائه سبد کالایی را جایگزین پرداخت یارانه‌ نقدی کند وزیر صنعت، معدن و تجارت این موضوع را رد کرد.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: سبد کالایی هدیه‌ای است که دولت برای برای گروهی از جامعه درنظر گرفته و یارانه نیست.

وی ادامه داد: دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت لیستی را تهیه و بر اساس آن افراد مشمول دریافت سبد کالایی مشخص شده‌اند.

ادامه مطلب را دنبال کنید

او با تاکید بر این‌که ارائه این سبد در سال جاری برای دو بار تصویب شده است، گفت: اگر قرار باشد این سبد کالایی در سال آینده هر سه ماه یک بار ارائه شود وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگی کامل برای این کار را دارد.

پیش از این یک مقام آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجار به ایسنا گفته بود که ارائه‌ی سبد کالایی پیش درآمد‌ی برای حذف یارانه‌های نقدی است.

به گفته‌ی وی دولت در صحبت‌های خود به طور ضمنی احتمال حذف یارانه‌های نقدی را مطرح کرده و قرار است با ارائه‌ی سبد‌های کالایی را جایگزین پرداخت یارانه‌های نقدی کند.

این مقام مسوول با تاکید بر این‌که یارانه نقدی قرار است به سمت ارائه سبد کالاهای مصرفی سوق داده شود، گفت:‌ البته معاون اول رییس جمهور اعلام کرده است که دولت تا در این زمینه به قطعیت نرسد به پرداخت یارانه‌ها به صورت نقدی ادامه می‌دهد.

پیش از این معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور مورد نحوه‌ی اصلاحات برای پرداخت یارانه‌ها یا توقف نقدی آن عنوان کرده بود که منابع تامین مبالغ در هدفمندی یارانه‌ها از طریق قیمت‌هاست و کاملا مشخص است، اما یکی از روش‌های توزیع این منابع نقدی خواهد بود.

وی تاکید کرده بود که در هر حالتی حداقل از روش نقدی هم استفاده می‌شود، اما تنها روش مطلوب نیست و راه‌های دیگری وجود دارند که می‌توان با آن به همان میزان به مردم خدمت‌رسانی و رضایت آنها را جلب کرد.

نوبخت تصریح کرده بود این‌که روش نقدی در سال ۱۳۹۳ کاملا قطع شود و پرداختی‌ها غیرنقدی باشد به هیچ عنوان اجرایی نخواهد شد.

نوبخت با اشاره به این که دولت بر خود فرض می‌داند تا حداقل تا پایان سال جاری دو سبد غذایی را تقدیم اقشار شریف اما با درآمد محدود کند، گفته بود که ما در بودجه سال آینده نیز اعتباراتی را تخصیص داده‌ایم تا در هر فصل از سال آینده نیز بتوان سبد کالایی را به گروه‌های هدف تقدیم کنیم.

در این رابطه همچنین معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرده که با توجه به افزایش قیمت برخی کالاها براثر تحریم‌ها، قرار شد سبد کالا به مردم اهدا شود و این امر به ۱۴ تا ۱۵ میلیون نفر تعلق می گیرد. در حال حاضر هیچ مشکلی در ذخیره کالاهای ابلاغی نداریم و ذخیره کالاهای مختلف زمان بندی خاص خود را دارد.

او با اشاره به تاکید رییس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی تا پایان سال تاکید کرده که کارکنان دولت، مستمری بگیران دولت و تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، جامعه کارگری، جامعه تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، خبرنگاران و دانشجویان متاهل جامعه هدف اهدای سبد کالا هستند.

سینکی خاطرنشان کرده که این سبد کالا شامل اقلامی از جمله برنج، روغن، مرغ، تخم مرغ و پنیر است که در دو مقطع زمانی یکی در دهه فجر و دیگری در پایان سال اهدا می شود.

به گفته وی نحوه تحویل این سبد به خانوارها از طریق نظام الکترونیکی طرح هدفمندی یارانه هاست. حجم بالای نقدینگی زایش رفتارهای ناسالم را موجب می شود که دلالی، این پدیده نامیمون نتیجه این امر است و باید با راهکار و سازماندهی خاص این امر اصلاح شود.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

۸ دیدگاه

 1. مرتضی خاکپور گفته است :
  دی ۹ام, ۱۳۹۲
  کاربر

  ((( ارائه سبد کالای دولتی به برخی اقشار جامعه )))

  … ۲ قرص نان هم به رزمندگان و جانبازان زیر ۲۵ ٪ بدهید .

  ثواب دارد ؟!

  رزمندگان فراموش شدگان جنگ .

  قدر دانی طلبتان ؟!

  حق الناس مستمری حقوق رزمندگان و جانبازان زیر ۲۵ ٪ را بدهند ؟!

  که نمی دهند .

  نمی دهند ؟!

  http://mkhakpour9.persianblog.ir

 2. سمانه گفته است :
  دی ۱۱ام, ۱۳۹۲
  کاربر

  زنان سرپرست خانوار که بیمه نیستند جزو جامعه نیستند که بن به اونها تعلق نمیگیرد؟ همیشه به اقشار ضعیف جامعه ظلم میشه. بجای اینکه به زنان بی سرپرست کمک شه به کارمندان دولت و … که لااقل یک حقوق پایه دارند رسیدگی میشه؟

 3. زهرا گفته است :
  دی ۱۷ام, ۱۳۹۲
  کاربر

  من زن سرپرست خانوار و بدون شغل و درآمد هستم . تکلیف ما چی میشه ؟ چند ماه دیگه یه بهونه ای جور میکنن و همون یارانه نقدی رو هم نمیدن اینا پیش زمینه است . میدونین برای اینکه یه زن سرپرست خانوار رو تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی ببرن چقدر بدبختی و خواری و خفت بهش میدن و تازه بعدش هم معلوم نیست اگه خوششون بیاد و قبولش کنن . چند سال پیش بچه هام مریض بودن و هزینه درمانشون خیلی زیاد بود بعد از کلی رفت و آمد به بهزیستی و پذیرششون بهم گفتن ما فقط افراد معلول رو تحت پوشش میگیریم برو اگه بچه هات معلول شدن بعد بیا تا ما صنار بهت بدیم با کلی آبروریزی و منت
  فقط خدا به فریادمون برسه

 4. زهرا گفته است :
  دی ۱۸ام, ۱۳۹۲
  کاربر

  پس کشاورزان چی؟ آنها که قشر بدبخت جامعه هستن،چرا نباید سبد کالا به همه ی خانواده ها تعلق بگیره،همیشه در همه ی موارد تبعض قائل میشن.
  ———————————————————————
  مدیریت : انشاالله که به همه تعلق بگیرد.

 5. فرزند ای خاک گفته است :
  بهمن ۶ام, ۱۳۹۲
  کاربر

  واقعا عدل علی این است
  به کسانی سبدکالا داده شودکه هم حقوق ماهانه دارند ، هم پول دارند و هم بیمه دارند و هم مزایای کاری و بازنشستگی و غیره دارند
  ولی به کسانی که بیکارند ، بیمه ندارند، پول ندارند، بچه قد و نیم قد از گرسنگی دارند میمیرند و هم سنی ازشون گذشته و قادر به کار کردن نیستند
  واقعا در جامعه ما چه کسانی این تفکر سرمایه داری را به راه انداخته اند

 6. فرزند این خاک گفته است :
  بهمن ۶ام, ۱۳۹۲
  کاربر

  واقعا عدل علی این است
  به کسانی سبدکالا داده شودکه هم حقوق ماهانه دارند ، هم پول دارند و هم بیمه دارند و هم مزایای کاری و بازنشستگی و غیره دارند
  ولی به کسانی که بیکارند ، بیمه ندارند، پول ندارند، بچه قد و نیم قد از گرسنگی دارند میمیرند و هم سنی ازشون گذشته و قادر به کار کردن نیستند بله به اینان سبد کالا تعلق نمیگیرد
  واقعا در جامعه ما چه کسانی این تفکر سرمایه داری را به راه انداخته اند

 7. مهدیس گفته است :
  بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۲
  کاربر

  سلام خسته نباشیداین سبدحمایتی کالاراکه دادیدپس واقعا سهم اون خونواده ای که با سیلی صورت سرخ نگه داشته چی میشه کسی که یه عمری کارگری کرده اما بیمه نیست وازنظرمالی هم اوضاع مناسبی ندارند پس تکلیف اونا چی میشه

 8. فرزند این خاک گفته است :
  بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۲
  کاربر

  مگر کارگران ساده در این خاک حقی ندارند ؟

  چرا به حقوق بگیران ماهانه سبد کالا تعلق میگیرد ولی به کارگرانی که هیچ پایه حقوقی ندارند و بی کارند در این تورم چرخندان زندگی برای انها واقعا سخت ومشکل است هیچ سبد کالایی تعلق نمیگیرد؟ واقعا چرا؟

  لطفا رسیدگی شود؟

ارسال نظر

 

مركز تحميل ميني كام دردشة صوتية شات كتابي شات سعودي برنامج فتح اكثر من سكاي صورالجماع على الفراش الجنسي شات صوتي شات شات الشله شات خقق نشر بن تعارف بلاك بيري العاب العاب فلاش صور نشر البن تعارف بلاك بيري ميني كام شات صوتي شات سعودي انحراف
قروب مطنش مطنش سعودي كام شات سعودي كام شات التحليه شات التحليه الصوتي دردشة التحليه شات جرحي صوتية جرحي نشر البن مركز تحميل - سعودي كول شات صوتي كنق بلاي ستيشن تهكير بلاي ستيشن3 رمزيات برودكاست العاب بنات العاب قص شعر العاب تلبيس العاب بن تن نشر البن كود بنات نشر البن كود العاب مطنش العاب باربي